OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 27 marca 2022 r.

10 kwietnia 2022 r.
Niedziela Męki Pańskiej
1. W Niedzielę Palmową wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz. 12.00. Dzisiejsza Niedziela Męki Pańskiej otwiera Wielki Tydzień – czas bezpośrednio poprzedzający wielkanocne uroczystości paschalne.
2. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.
3. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do bocznej kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. W ten sposób wracamy do dawnej tradycji i będziemy używać tej kaplicy do różnych czynności liturgicznych. O godz. 19.30 odśpiewamy Gorzkie Żale. Adoracja potrwa do godz. 21.00.
4. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 22.00. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie nie więcej niż trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta.
5. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 9.00 do godz. 12.00. O 12.30 odbędzie się Błogosławieństwo pokarmów w Lipiankach.
6. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Odnowimy wówczas przyrzeczenia chrztu św. proszę przynieść świece. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji.
7. W niedzielę wielkanocną o godz. 6.00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 9.00 i 12.00.
8. Zapraszam do czuwania przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek i Wielką Sobotę strażaków z OSP w Nowym Duninowie i Lipiankach, oraz do udziału w procesji rezurekcyjnej w poranek wielkanocny o godz. 6.00.
9. Do udziału w procesji rezurekcyjnej zapraszam asystę i dziewczynki do sypania kwiatkami.
10. W Wielką Sobotę na godz. 18.00 zapraszam do modlitwy różańcowej mężczyzn.
11. Dziękuję za ofiary składane na kwiaty do grobu Pańskiego.
– Bola Brwileńska 200 zł
– ul. Krótka i Parcelowa 140 zł
– ul. Kwiatowa, Wesoła, Lipowa i Piękna 423 zł
– ul. Słoneczna 175 zł
– ul. Parkowa 140 zł
– ul. Osiedlowa 180 zł
– ul. Wiślana i Plac Strażacki 180 zł
– Stary Duninów 331 zł
– Skoki Małe 200 zł.
Bóg zapłać. Dziękuję również osobom, które podjęły się trudu zbierania ofiar.
12. Dzisiaj o godz. 16.00 zapraszam na spotkanie Rady Duszpasterską i Gospodarczą
13. Po Wielkanocy rozpocznie się wizyta duszpasterska.
W Dyrektorium o pobożności ludowej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów czytamy: W okresie wielkanocnym lub w innych okresach liturgicznych odbywa się doroczne błogosławieństwo rodzin z okazji odwiedzin duszpasterskich ich domów. Błogosławieństwo to Kościół bardzo poleca trosce duszpasterskiej proboszczów i ich współpracowników. Zwyczaj ten traktowany jest bowiem przez wiernych jako doskonała okazja do przeżycia w chrześcijańskich rodzinach stałej i błogosławiącej obecności Boga, jako zaproszenie do życia według Ewangelii oraz jako zachęta dla rodziców i dzieci, by strzec i rozwijać tajemnicę ich „domowego Kościoła”.
Plan wizyty duszpasterskiej jest następujący:
Środa 20 kwietnia – od godz. 15.30 – ul. Osiedlowa
Czwartek 21 kwietnia – od godz. 15.30 – ul. Płocka i Chabrowa
Piątek 22 kwietnia – od godz. 9.00 – Skoki Duże
Sobota 23 kwietnia – od godz. 9.00 – Nowa Wieś
14. Dziękuję ks. Krzysztofowi Rucińskiemu za pomoc nam dzisiaj w parafii. Bóg zapłać.
15. Intencje.
16. W tym tygodniu zmarł + Lechosław Rozwora z Kosinowa, jego pogrzeb odbędzie się w środę o godz. 14.30. Pomódlmy się w jego intencji. Wieczny odpoczynek …

dkmarcin@op.pl
Author: dkmarcin@op.pl